Rapla kirik
3.07 kl 19
VALGUST!
Tallinna Poistekoor, dirigent Lydia Rahula
Solistid Pille Lill (sopran), Richard Raun (kitarr), orelil Tomi Rahula
Itaalia anonüüm 15. saj
Alta Trinita beata
Pärt Uusberg (*1986) / Hando Runnel (*1938)
Valgust!
Martin Zaćek (*1993)
Most Holy: Hommage á A Pärt
Arvo Pärt (*1935)
Vater unser
Urmas Sisask (*1960)
Heliseb väljadel
Solist Pille Lill
Johannes Schweitzer (1831-1882) / Berthold Wassmer (1886-1969)
Sancta Maria
Thomas Tallis (1505-1585)
If Ye Love Me
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
Ave verum corpus
Georg Friedrich Händel (1685-1759)
Lascia ch’io pianga
Solist Pille Lill
Spirituaal
Deep river
Solist Lennart Joosep Lumi
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
Laudate Dominum
Solist Pille Lill
Stevie Wonder (*1950) / arr Sunga Jung
Isn’t She Lovely
Kitarril Richard Raun
George David Weiss (1921-2010) /
Bob Thiele (1922-1996) / Leelo Tungal (*1947)
Kuis on kaunis maailm
Solist Hendrik Lantin
César Franck (1822-1890)
Panis angelicus
Solist Pille Lill
Tallinna Poistekoori asutas 1988. aastal koori kunstiline juht ja peadirigent Lydia Rahula. Alates 2018 on koori teine dirigent Kuno Kerge. Kontsertmeistri tööd teeb Tomi Rahula. Kooristuudios osaleb ligikaudu 100 poissi. Kontsertkoori kõrval harjutab kaks õppekoori “Primo” (4-7 aastased) ja “Secundo” (8-9 aastased) Kristi Kiilu ja Anneli Riisalu juhendamisel. Kontsertkoor on klassikaline poistesegakoor (SATB), kus laulavad 10–15-aastased poisid ja üle 16-aastased noormehed. Kontsertkoosseisus esineb vastavalt kavale 35–50 lauljat. Harjutatakse kaks korda nädalas. Paljud poisid õpivad ja mängivad mõnda pilli ning käivad 21.Kooli muusika süvaõppega klassis, kus rõhk on relatiivsel (JO-LE-MI süsteem) noodiõpetusel. Paljud valdavad prima vista laulmist. Koori repertuaar on mitmekülgne: koraalidest vokaalpolüfooniani, eesti heli- loomingust spirituaalideni. Koostöös mitmete rahvusvaheliselt tuntud dirigentide ja orkestriga on Tallinna Poistekoor esitanud Beethoveni, Honeggeri, Saint-Saёnsi, Bachi, Mozarti, Tobiase, Artur Kapi jpt tuntud heliloojate suurvorme nii Eestis kui välismaal. Üks raskemaid teoseid on olnud J.S.Bachi oratoorium “Johannese passioon”, mida koor esitas esmakordselt Tartus ja Tallinnas juba 2000 aastal. Sama teost lauldi 2017 aastal Iisraelis, Leedus ja Tallinnas. Koostööd on tehtud ERSO ja dirigentide Neeme Järvi, Paavo ja Kristjan Järvi, Jorma Panula, Arvo Volmer, Eri Klas, Robert Sund, Andres Mustonen, Bobby McFerren, Nikolai Aleksejev jpt. Koor on esinenud 30 välisriigis; laulnud koos Viini Poistekoori, Ameerika Poistekoori ja paljude teiste maailmas tuntud poistekooridega. Kaugemad paigad Jaapan, Hiina, Tai, USA, Kanada. Tallinna Poistekoori on saatnud kõikjal edu ja tunnustus mitmel rahvusvahelisel koorikonkursil. Koju on toodud Grand Prix-d Tampere, Olomouci, Moskva ja Malta rahvusvaheliselt koorikonkursilt. Koori mitmekesisest repertuaarist annavad tunnistust ka edukad kontserdid popmuusikute Uku Suviste, Koit Toome, Mikk Saar, Tõnis Mägi, Maarja-Liis Ilus, Tanel Padar, Artjom Savitski, Siiri Sisask jpt. Tallinna Poistekoori kontserte on salvestanud mitme välisriigi raadio ning televisioonikanalid. Kooril on valminud 4 CD-d ja 2 DVD. Lisaks paljudele kontsertidele etendati 2018.a. koostöös Eesti Noorsooteatriga Vabal Laval, eepiline kommunaaldraama “ Enne meid oli veeuputus”, milles oli Tallinna Poistekooril kanda oluline muusikaline roll. Tallinna Poistekooril on Eesti kultuuriloos väärikas koht ja suur panus eesti heliloomingu ja koorikultuuri tutvustamisel kogu maailmas. Tallinna Poistekoor kodulehekülg: www.tallinnapoistekoor.ee.
LYDIA RAHULA on üks omanäolisemaid eesti koorijuhte. Lõpetanud Tallinna Pedagoogilise Instituudi (Tallinna Ülikool) muusikateaduskonna koorijuhtimise ja muusikapedagoogika erialal, kus tema õppejõududeks olid Heino Kaljuste ja Ants Sööt. 1988 aastal asutas Lydia Rahula Tallinna Poistekoori ja kooristuudio, olles tänaseni koori kunstiline juht ja peadirigent. Lisaks poistekoori juhatamisele töötab ta Tallinna 21. Kooli muusika süvaklasside õpetajana. Ta annab lahtisi tunde nii EMTA tudengitele, kui ka muusikaõpetajatele. 2003-2013 oli ta Eesti Lastekoori asutaja, kunstiline juht ja peadirigent. Märkimist väärib, et Lydia Rahula on ajavahemikus 1987- 2019 olnud kõigil laulupidude (sh Eesti MeestelAulu Seltsi laulupidude) üldjuht ja dirigent. 2023 aastal juhatab ta XIII Noorte Laulupeol ühendkoore. Tema tööd ja ühiskondlikku tegevust on hinnatud paljude autasude, sh kahel korral “Aasta õpetaja” tiitliga. 2011.a. tunnistati Lydia Rahula “Aasta dirigent-muusikaõpetajaks” ja 2018.a Tallinna teenekaks kultuuritegelaseks. Samal aastal sai ta tunnustatud ka Gustav Ernesaksa koorimuusika peastipendiumiga. 2022 aastal on Lydia Rahula Eesti Meestelaulu Seltsi auliige.
PILLE LILL on tunnustatud ooperilaulja ja kultuuritegelane alustades muusikuteed klaveriõpingutega Pärnu Lastemuusikakoolis. Ta on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) kahel erialal, muusikapedagoogika ja ooperilaul. Haridustee jätkus Londoni Guildhall School of Music and Drama magistrantuuris, Londonis ning magistrikraadi kaitses ta Sibeliuse Akadeemias, Soomes. Aastatel 2004-2011 läbis ta doktoriõpingute programmi EMTA-s (prof Jaakko Ryhänen), täiendades end 2005-2006 Karlsruhe Muusikakõrgkoolis. Lisaks on ta osalenud mitmete maailmakuulsate muusikute meistrikursustel (Söderström, Gage, Kirkby, Sillem, Vernocchi, Hinz jt). P. Lill on esinenud ooperi-, oratooriumi- ja kammerlauljana paljudes riikides. Ta on laulnud pearolle ligi 30 ooperis, esitanud sopranipartiisid suurvormides ning teinud koostööd väljapaistvate dirigentidega. Ta on olnud paljude kaasaegsete heliloojate teoste esmaettekandja, teinud Eesti Rahvusringhäälingule arvukalt salvestusi ning ta hääl on jäädvustatud mitmetel CD-del. P. Lill on pälvinud Suure Vankri auhinna, kui parim naislaulja (1996) ja on olnud Georg Otsa preemia laureaat (2002), ta on Richard Wagneri Ühingu stipendiaat (1998), Piiskop Platoni III järgu ordeni kavaler (2005) ning talle on omistatud UNICEF-i Sinilinnu preemia (2009), Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali aastaauhind (2014), Valgetähe IV klassi teenetemärk (2016) ja EELK Kiriku Teeneteristi tunnustusmärk (2017). Aastatel 1997-2013 õpetas P. Lill EMTA-s (alates 2003 dotsendina) ning ta on andnud meistriklasse mitmetes riikides (Saksamaa, Soome, Venemaa, Valgevene, Läti, Iisrael jm). Teda on kutsutud rahvusvaheliste ooperilauljate konkursside žüriidesse (Venemaa, Läti, Itaalia, Iisrael) ning ta on Vabariikliku vokalistide konkursi looja ja žürii liige (2009, 2013, 2017). Aastatel 2003-2009 oli P. Lill Eesti Interpreetide Liidu juhatuse liige ning ta on käesoleval ajal Eesti Kultuuri Koja- ja Soome-Eesti Kultuurifondi juhatuse liige. 2003. aastal kutsus ta ellu Muusikute fondi PLMF ning ta on PLMF Academia Nova huvikooli looja ja eestvedaja aastast 2017.
RICHARD RAUN on Tallinna 21. Kooli gümnasist, kes on õppinud muusika eriklassis õpetaja Lydia Rahula juhendamisel alates esimesest klassist. Samuti alustas ta laulmist Tallinna Poistekooris. Kitarri õpinguid alustas A. Raun seitsme aastaselt oma kooli huviringis ja jätkas klassikalise kitarri õpinguid Tallinna Muusikakoolis õpetaja Peeter Oti käe all. Ta on osalenud edukalt mitmetel konkurssidel ja kuulunud mitmetesse ansamblitesse ja kitarriorkestritesse. Sel kevadel astus ta uude Tallinna Muusika- ja Balletikooli (MUBA), kus õpib Mart Soo juhendamisel. R. Raun on saanud palju lavakogemust reisides Tallinna Poistekooriga nii Eestis kui välismaal. Poistekoori kontsertidel on Raun kitarriga esinenud nii solisti kui saatjana. R. Raun peab kõige tähtsamaks emotsionaalselt meeldejääva elamuse pakkumist nii endale, kaasmuusikutele kui ka publikule.
TOMI RAHULA alustas lauljateed RAM-i poistekooris, kus Lydia Rahula töötas aastatel 1980-1988 ning jätkas Tallinna Poistekooris. Ta on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli, kus õppis koorijuhtimist ja kompositsiooni. Jätkas õpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias koorijuhtimise, elektronmuusika ja muusikapedagoogika erialal. Aastatel 2000–2003 õppis Helsingi Sibeliuse Akadeemias. Tomi on täiendanud end Bobby McFerrini, Sören Hanseni, Tõnu Kaljuste workshoppides. Ta on tunnustatud klahvpillimängija, laulukirjutaja ja produtsent, kes on osalenud muusikuna paljudes teleprojektides nagu “Laula mu laulu”, “Su nägu kõlab tuttavalt”, ”Me armastame Eestit” , Eesti otsib superstaari” jpm. Alates 2021 aastast mängib ta Karl- Erik Taukari bändis klahvpille. Tallinna Poistekoori repertuaaris on palju koorilaule, millele Tomi on teinud seaded. Samuti arranźeerib ta muusikat sümfooniaorkestritele ja ansamblitele. Ta on Eesti Jalgpalli Liidu hümni “Võiduhüüd” autor. Alates 2018 aastast töötab Tomi Rahula Eesti Rahvusringhäälingus. Ta on suurprojekti “Eesti Laul” peaprodutsent.