top of page

Rapla kirik

09.07 kell 19

PÄRT UUSBERGI AUTORIÕHTU
EESTI SINFONIETTA, kontsertmeister Peeter Margus
EESTI LÖÖKPILLIKVARTETT 
koosseisus Karl Johann Lattikas, Tanel-Eiko Novikov, Lauri Metsvahi ja Tiit Joamets
*9. juulil kell 18 eelneb kontserdile vestlus-kohtumine peapiiskopig
a

EESTI SINFONIETTA on eraalgatusel sündinud vabakutseline orkester, kelle sooviks on leida uus väljenduskeel klassikalisele muusikale tänapäeval. Kümmekond aastat koos mänginud Eesti Sinfonietta muusikute jaoks on väga oluline eesti muusika ja muusikute tutvustamine maailmas. Nii on nad esinenud mitmetel mainekatel maailmalavadel sealhulgas 2018. aasta maikuus Viini Musikvereini Kuldses saalis, dirigent Kristiina Poska juhatusel ja 2022. aasta märtsis Viini Konzerthausis, dirigent Emilia Hovingu juhatusel. 2021. aasta juulikuus ning 2022. aasta aprillis osales Eesti Sinfonietta rahvusvahelises ooperiproduktsioonis islandi helilooja Karolina Eiriksdottiri poolt Ahvenamaa 100. iseseisvuspäevaks loodud ooperis "Lisbeta". Lisaks kontserttegevusele väljaspool Eestit on orkester mänginud paljudel Eesti festivalidel ja kontserdisarjades. Eesti Sinfonietta teeb omanäoliseks tema paindlikkus, mis tähendab, et orkestri koosseis sõltub mängitavast repertuaarist, ulatudes 12-liikmelisest ansamblist 55-liikmelise orkestrini. Nii on Eesti Sinfoniettal võimalus mängida olulist osa maailma muusikapärandist. Eesti Sinfonietta peab väga oluliseks anda soleerimisvõimalusi oma mängijatele ning arvestab seda kontserdikavade koostamisel. Alates aastast 2019 on Eesti Sinfonietta kontsertmeister Johannes Põlda, kellele detsembris 2022 lisandus Anna-Liisa Bezrodny. Tihe koostöö seob Eesti Sinfoniettat ka leedu tippviiuldaja Rūta Lipinaitytėga. Pärt Uusbergi muusikat on orkester mänginud läbi aastate. Kontsert Rapla Kirikumuuska Festivalil on aga Pärt
Uusergi esimene autoriõhtu, kus kõlab heliloojalt vaid instrumentaalmuusika (www.eestisinfonietta.ee).

 

EESTI LÖÖKPILLIKVARTETT sündis aastal 2020 ning andis esimesed kontserdid 2021. aastal Pärnu Kontserdimajas ja Estonia Kontserdisaalis kavaga “Löögi ilu”. Kvartetis mängivad neli eesti silmapaistvat löökpilliartisti: Karl Johann Lattikas, Lauri Metsvahi, Tiit Joamets ja Tanel-Eiko Novikov, kes kutsuvad kuulajaid avastama löökpillide rikkalikku maagilist kõlamaailma. Löökpillidele iseloomulikult on teosed kontserdikavades ka visuaalselt kaasahaaravad ning eripalgelised, kus virtuoossed kiirerütmilised jooksud trummidel vahelduvad kaunilt pehmekõlaliste meditatiivsete helidega marimbal ja vibrafonil. Publikule kuulamisnaudigut ja vaatemängu pakkudes soovib kvartett inspireerida eesti heliloojaid kirjutama rohkem löökpillimuusikat. Nii ongi lühikese tegutsemisaja jooksul tellitud teosed Pärt Uusbergilt, Alisson Kruusmaalt ja Robert Jürjendalilt. Eesti Löökpillikvarteti repertuaar on väga mitmekülgne. Lisaks eesti heliloojatelt ja maailma löökpillimuusika kuldvarast pärit teostele on kavades ansambliliikmete endi seadeid barokist rokini. Esimese välisesinemise tegi Eesti Löökpillikvartett 2022. aasta sügisel rahvusvahelisel muusikafestivalil IMF Buxtehude, kus nii publikult kui ka muusikaajakirjanikelt saadi väga positiivset tagasisidet. Aastal 2023 valiti Eesti Löökpillikvartett Eesti Kultuurkapitali kaks aastat kestvasse instrumentaalansamblite residentuuriprogrammi.

PEETER MARGUS on õppinud viiulit Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumis (õp Tiina Pangsepp, Ivi Tivik). 2019. aastal omandas ta bakalaureusekraadi Sibeliuse Akadeemias prof. Mari Tampere-Bezrodny õpilasena. Hetkel jätkuvad õpingud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Margus on osa võtnud Sergey Kravchenko, Pavel Bermani, Christian Altenburgeri jt meistriklassidest. Solistina on ta üles astunud nt Eesti Kaitseväe Orkestri, Eesti Muusikaõpetajate Sümfooniaorkestri, noorteorkestri Reaalmažoor ja Weinviertler Philharmoniker'i ees. 2016. aastast on Peeter Margus Tallinna Kammerorkestri liige. Duo Gedvilas ja Margus alustasid koos musitseerimist Marrit Gerretz-Traksmanni kammeransambli klassis.

bottom of page