top of page
Rapla kirik
10.07 kl 19
FESTIVALI AVAKONTSERT - PÜHENDUS
Iisraeli barokkorkester Barrocada ja kammerkoor Moran Singers
Solistid: sopran Tom Ben Yishai, alt Sharon Yelin
tenorid Omri Aizenbud ja Noam Perl Treves, bariton Alvar Tiisler
Koormeister Tom Karni (Iisrael)
Dirigent Andres Mustonen
*Raplamaa Noor Muusik 2025 Grand Prix väljakuulutamine
*kontserdile eelneb kl 18 vestlus-kohtumine EELK Saare-Lääne piiskopkonna piiskopi Anti Toplaanega
KAVA
Tomás Luis de Victoria (c. 1548–1611)
Armulik Jeesus Kristus / O Domine Jesu Christe
Taeva kuningas / O Regem caeli
Jan Dismas Zelenka (1679–1745)
Missa Votiva e-moll, ZWV 18
- Issand / Kyrie
Issand, halasta / Kyrie eleison (koor)
Kristus, halasta / Christe eleison (solist Tom Ben Yishai)
Issand, halasta / Kyrie eleison (koor)
- Au olgu Jumalale kõrges / Gloria
Kes Sa maailma patud ära kannad / Qui tollis (solist Tom Ben Yishai)
Ainult Sina oled Püha / Quoniam (solist Alvar Tiisler)
Koos Püha Vaimuga / Cum Sancto spiritu (koor)
- Usun / Credo
Jumala inimeseks saamine / Et incarnatus est (solist Sharon Yelin)
Kes meie eest on risti löödud / Crucifixus (koor)
Surnuist üles tõusnud / Et resurrexit (koor ja solistid)
- Püha / Sanctus (koor)
- Kiidetud olgu / Benedictus (solist Tom Ben Yishai)
Hoosianna kõrges / Osanna in excelsis (koor)
- Jumala Tall / Agnus Dei (koor)
Orkester BARROCADA asutati 2007. aastal rühma kirglike noorte muusikute poolt, eestvedajaks viola da gamba mängija Amit Tiefenbrunn. Tänaseks on orkester kujunenud üheks silmapaistvamaks kollektiiviks Iisraeli muusikaelus. Barrocada on esinenud kõigis Iisraeli suuremates kontserdisaalides, sealhulgas prestiižses Tel Avivi Muuseumis, kus anti eraldi kontserdisari. Samuti on Barrocada osalenud kõigil olulisematel Iisraeli muusikafestivalidel. Orkestri kontsertmeister Shlomit Sivan on ühtlasi ka kollektiivi tegevjuht. Kõik Barrocada liikmed on lõpetanud tunnustatud Euroopa muusikaakadeemiad, spetsialiseerunud varajasele muusikale ja mängivad ajaloolistele originaalidele vastavaid pille. Orkestri keelpillid on ise valmistanud kunstiline juht Amit Tiefenbrunn, poognad on teinud lautomängija Eitan Hoffer. Barrocadaga musitseerivad paljud Iisraeli tippmuusikud, nende seas Shai Kribus, Yigal Kaminka ja Ofer Frenkel, kes jagavad oma aega Iisraeli ja Euroopa vahel. Orkester mängib enamasti ilma dirigendita, järgides barokiaja traditsioone, kuid teeb koostööd rahvusvaheliste dirigentidega suurvormide nagu oratooriumide ja ooperite esitamisel. Barrocada on tuntud oma rikkaliku kõlapildi poolest, mida toetab suur ja mitmekesine basso continuo koosseis. Aastate jooksul on ansambel teinud koostööd paljude rahvusvaheliselt tunnustatud muusikutega, nende seas dirigendid Philip Picket, David Stern, Matthew Halls ja Shalev Ad-El, viiuldajad Patrick Cohen-Akenine ja Kati Debretzeni ning lauljad Marten Engeltjes, Marek Rzebka, Markus Ullmann ja Robert Sellier. 2011. aastal liitus instrumentaalansambliga Barrocada Vocale – 5–8 lauljast koosnev vokaalrühm, mille asutasid Ye’ela Avital ja Yizhar Karshon. Tänaseks osalevad lauljad aktiivselt Barrocada projektides, esitades muusikat Monteverdi madrigalidest kuni Bachi kantaatide ja Händeli ooperiteni. Orkester on esinenud ka rahvusvaheliselt, näiteks Varaždini barokkmuusika festivalil Horvaatias, kus neile omistati silmapaistva kontserdi auhind. Samuti on nad esindanud Iisraeli kontsertidel USA-s ja Gruusias. Koostöös Briti ansambliga Ensemble Retrospect on Barrocada osalenud Purcelli semiooperi „Haldjate kuninganna” lavastuses nii Iisraelis kui ka Londoni kuulsas Wigmore Hallis.
Kammerkoor MORAN SINGERS loodi 1998. aastal professionaalse laulurühmana, mille eesmärgiks on noorte solistide arengu toetamine ja muusikalise tipptaseme edendamine. Kollektiivi moodustavad Moran koori vilistlased, silmapaistvad muusikud, Iisraeli kaitseväe teenistujad ning mitmete muusikaakadeemiate üliõpilased ja vilistlased. Kammerkoori repertuaar hõlmab nii klassikalist koorimuusikat kui ka Iisraeli heliloojate loomingut, sealhulgas teoseid sellistelt tunnustatud autoritelt nagu Gil Shohat, Menachem Weisenberg, Haim Fremont, Yehezkel Braun, Ella Milch-Sheriff, Eyal Batt, Zipi Fleisher ja Josef Bardanashvili. Viimastel aastatel on kollektiiv esinenud mitmetel kontserdisarjadel koostöös Kibbutzi Kammerorkestri, Iisraeli Sümfooniaorkestri Rishon LeZion, Iisraeli Kammerorkestri, Jeruusalemma Camerata orkestri ja Iisraeli Rahvusooperiga. 1998. aastal pälvis Moran Singers I preemia Iisraelis toimunud rahvusvahelisel koorikonkursil Shirat Hayamim. Neli aastat hiljem, 2002. aasta suvel, võideti taas esikoht rahvusvahelisel konkursil Jaapanis. Kammerkoor on üles astunud ka Bachi festivalil Eugenes (USA), liturgilise muusika festivalil Saksamaal ning Expo 2000 maailmanäitusel Hannoveris. 2005. aastal kutsuti neid esinema Toronto Bachi festivalile, kus nad esitasid Johann Sebastian Bachi kantaate dirigent Helmuth Rillingi juhatusel. 2008. aastal esindas Moran Singers Iisraeli Vox Pacis festivalil Stockholmis. 2009. aastal andis nad kõrgelt hinnatud kontserdisarja USA läänerannikul, kus tutvustati Moran koori kogukonnaprojekte viimase kümnendi jooksul. Sama kontserttuuri järel kutsuti koori kunstiline juht ja dirigent Naomi Faran esinema Yale'i Ülikooli, et tutvustada laulmise ja kogukondliku tegevuse ühendamise mudelit. 2008. aastal osales Moran Singers Saksamaal Musica Sacra festivalil ning rahvusvahelisel koorifestivalil Argentinas.
ANDRES MUSTONEN on väga isikupärane viiuldaja, dirigent ja ansamblijuht. Kõiges, mida ta teeb, olgu see näiteks Viini klassikute, Mahleri või Šostakovitši sümfooniate dirigeerimine või ansambli Hortus Musicus juhatamine, peegeldub originaalne muusikaline tunnetus ja suhtumine musitseerimisse. Dirigendina on talle meeldinud rännata mööda muusikaajaloo kaugeid radu. Oratooriumid, passioonid ja dramaatilised sümfoonilised teosed on tema repertuaaris olnud ikka olulisel kohal. Erilise õhinaga esitab Mustonen muusikat tänapäeva heliloojatelt, kellega ta tunneb sügavat loomingulist sugulust (Gubaidulina, Penderecki, Kantšeli, Silvestrov, Knaifel, Tüür, Pärt ja Terterjan). Mustonen on tegutsenud muusikamaailmas ja tõusnud selle laineharjadele suure kire ja pühendumusega. Ta omandas hariduse Tallinna konservatooriumis, kuid tema tee on olnud kõike muud kui akadeemiline ja tavapärane. Noore muusikaõpilasena vaimustus ta avangardmuusikast, komponeeris ja korraldas muusikalisi häppeninge. Eelmise sajandi 70ndatel aastatel, olles veel üliõpilane, süvenes ta Euroopa kristliku traditsiooni väärtustesse ja asutas varajase muusika ansambli Hortus Musicus. Sellest ajast peale on ta olnud selle erakordse kollektiivi juht. Hortus Musicuse repertuaar ulatub india, araabia ja juudi traditsioonilisest muusikast tänapäeva autorite teosteni. Mustonen naudib musitseerimist väiksemates, kammerlikemas koosseisudes koos oma paljude muusikutest sõpradega. Viimastel aastatel on ta teinud koostööd enda asutatud Art Jazz Quartetiga. Viiulisolistina, juhatades Hortus Musicust või kohalikke orkestreid, annab Mustonen kontserte üle terve maailma: naaberriikides Lätis, Soomes ja Venemaal; kaugel Brasiilias, Mehhikos ja Iisraelis ning igal pool Euroopas. „Ma pole kunagi laval inimesega, keda ma ei tunne, kes pole mu sõber ja keda ma ei armasta,“ ütleb Mustonen.
bottom of page