top of page

ESTONIAN CELLO ENSEMBLE

koosseisus Andreas Lend

Marius Järvi

Andres Metspalu

Johannes Sarapuu

KAVA

 

Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Prelüüd ja fuuga c-moll

 

Arvo Pärt (1935)
„Anna meile rahu, Issand“ / „Da pacem Domine“

 

Georg Goltermann (1824–1898)
„Kaks salongimuusika teost“ / „Deux Morceaux de Salon“ op. 53
Religioso
Nokturn

 

Giovanni Sollima (1962)
„Terra Aria“

 

Julius Klengel (1859–1933)
Teema ja variatsioonid G-duur op. 28

 

David Popper (1843–1913)
„Kontsertpolonees“ / „Polonaise de Concert“ d-moll op. 14

 

Richard Wagner (1813–1883)
„Pidulik teos“ / „Feierliches Stück“ ooperist „Lohengrin“

ESTONIAN CELLO ENSEMBLE (ECE) loodi 2014. aastal kuue noorema põlvkonna tipptšellisti initsiatiivil. Nii Eestis kui ka välismaal resideeruvate ansambli liikmete soov on esitada tšelloansamblitele loodud muusikat, tellida uudisloomingut Eesti heliloojatelt ning teha koostööd omanäoliste artistidega. Estonian Cello Ensemble on üles astunud mitmetel mainekatel festivalidel (Ritmo Delle Citta” ning Ambria Jazz Itaalias, ”Turun Muusikijuhlat” Soomes, Eesti Muusika Päevad, Leigo Järvemuusika, Pärdi Päevad Rakveres jm.). Artistidest on ansambel teinud koostööd Erkki-SvenTüüri, Mirjam Mesaki, Kadri Voorandi, Holger Marjamaa, Hanna-Liisa Uusma, Vaiko Epliku, Valter Soosalu, Mari Pokineni jt. Heliloojatest on tšellistidele teoseid ning seadeid loonud Arvo Pärt, Erkki-Sven Tüür, Galina Grigorjeva, Tõnu Kõrvits, Margo Kõlar, Timo Steiner, Aleksandr Žedeljov jt.
 

ANDREAS LEND alustas muusikaõpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis, omandas bakalaureuse- ja magistrikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning täiendas end Soomes, Sibeliuse Akadeemias. Lend on osa võtnud mitmete rahvusvaheliselt tunnustatud tšellistide meistriklassidest (F. Helmerson, D. Geringas, M. Ostertag jt). Lend on pälvinud preemiaid mitmetel konkurssidel, mille hulka kuuluvad I preemia ja Grand Prix’ rahvusvahelisel konkurss-festivalil „Renaissance“ (Armeenia, 2013), I preemia ESTA Eesti üleriigilisel noorte viiuldajate ja tšellistide konkursil (2004) jt. 2007. aastal valiti ta Euroopa Liidu Noorteorkestrisse, mille koosseisus on ta esinenud üle terve Euroopa. Nii solisti kui ka ansamblistina on ta esinenud paljudes välisriikides, sh Taanis, Saksamaal, Itaalias jm ning teda on kutsutud Tallinna Kammermuusika Festivalile, ajalooliste klahvpillide festivalile Kuopios Soomes, Valle d'Itria Festivalile Itaalias jm. 2016. aastast on ta Rahvusooper Estonia sümfooniaorkestri liige. Lisaks osaleb ta keelpillikvartett Prezioso, Trio Hemeīs ning Estonian Cello Ensemble töös ja on tegev nii solisti kui ka kammermuusikuna paljudes teistes koosseisudes. Andreas Lend on Muusikute fondi PLMF stipendiaat. 

 

MARIUS JÄRVI hakkas tšellomänguga tegelema nelja-aastaselt. 1987. aastal astus ta Tallinna Muusikakeskkooli Laine Leichteri tšelloklassi. 1995. aastast õppis Lahtis Päijät-Häme konservatooriumis Jouko Paavola käe all. 2000. aastal alustas ta õpinguid Sibeliuse Akadeemias professor Martti Rousi juhendamisel. 1989. aastal saavutas Marius Järvi III koha rahvusvahelisel noorte tšellistide konkursil Tšehhoslovakkias (Usti nad Orlicis), 1995. aastal I koha Vabariiklikul noorte keelpillimängijate konkursil ning 2002. aastal peaauhinna Eesti noorte interpreetide konkursil “Con Brio”. Seitsmel korral on ta osa võtnud maailma ühest suuremast tšellofestivalist Kronbergis Saksamaal. Järvi on end täiendanud selliste rahvusvaheliselt tunnustatud tšellistide meistriklassides nagu F. Helmerson, D. Geringas, A. Noras, M. Tchaikovskaja, G. Hoffmann, M. Ylönen, J.-E. Gustafsson, H. Kiiski, R. Cohen, T. L Thedeen, T. Hanhinen. Marius Järvi on esinenud solisti ja kammermuusikuna paljudes Euroopa maades (Saksamaal, Belgias, Hispaanias, Portugalis, Rootsis, Tšehhis, Soomes jm). Ta on esinenud solistina Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Tallinna Kammerorkestri, Turu Filharmooniaorkestri, Järvi Festivaliorkestri, Pärnu Linnaorkestri ja teiste ees dirigentide Neeme järvi, Paavo Järvi, Risto Joost, Paul Mägi, Tibor Boganyi, Atso Almila, Anu Tali ja Kaisa Roose juhatusel. Järvi on kaasa teinud ka muusikaplaadistustel, sealhulgas solistina plaatidel “Urkutaikuri” (2001), Rene Eespere Tšellokontsert "Concertatus Celatus" pühendusega Marius Järvile jm. Sügisel 2000 ilmus Marius Järvi esimene sooloplaat “Via” koostöös maailmakuulsa organisti Kalevi Kiviniemiga. Aastatel 2005–2013 töötas Marius Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris tšellistina. Ta on ka orkestrite Hulencourt Soloists Chamber Orchestra ja Järvi Festivaliorkestri liige. Alates 2014 aastast on ta rahvusooperi Estonia orkestri tšellist ning töötab õpetajana VHK Muusikakoolis. Marius Järvi kuulub ka kammermuusikaansamblisse Järvi Instrumentalists.

 

ANDRES ALEXANDER METSPALU on õppinud Reet Metsa, Mart Laasi ja Henry-David Varema tšelloklassides Eestis, samuti Marc Coppey ja Pauline Bartissoliga Pariisis ning Wolfgang Boetchheri juures Berliinis. Hetkel õpib ta Henry-David Varema juures ning töötab Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris. Samuti on mänginud ta ka Rahman kvartetis, millega on esinetud Eestis, Iirimaal, Inglismaal, Hispaanias ja Itaalias. Soleerinud on ta Elleri Sümfonieti, Haapsalu Galaorkestri ning TMKK Sümfooniaorkestriga ning Claude Debussy nim. Konservatooriumi SO’ga. Metspalu on võtnud osa mitmetest rahvusvahelistest konkurssidest Lätis ja Austrias, ning aastal 2016 saavutas kvarteti koosseisus (H.C. Aavik, M.Mutso, G. Lehtmaa) teise koha ja eripreemia (väljapaistva kultiveeritud kõla eest) kolmandal rahvusvahelisel konkursil Spring Sonata Vilniuses. 2017. aasatal võitis sama kvarett Itaalias samuti II koha kammeransambli kategoorias G. Zinetti nimelisel konkursil Itaalias, sellele järgnevalt otsustati hakata püsivalt mängima Rahman kvarteti nime all.

JOHANNES PEETER SARAPUU alustas muusikaõpinguid 6-aastaselt Vanalinna Hariduskolleegiumi Muusikakoolis (õp. Aare Tammesalu). Aastal 2012 astus ta Universität der Künste Berlin muusikakõrgkooli Saksamaal, kus omandas magistrikraadi (prof. Konstantin Heidrich, 2019). Lisaks on ta täiendanud end meistrikursustel (prof. W. Böttcher, UdK Berliin, prof. H. Kiiski, Sibelius-Akadeemia, H.-D. Varema, EMTA, I. Monighetti, Venemaa, I. Fanlo, Hispaania, J-E. Gustafsson, Rootsi). Sarapuu on tegev nii solisti, kammermuusiku kui ka orkestrandina, ta on andnud Eestis üle 30 soolokontserdi J. S. Bachi tšellosüitidega. 2019 pälvis ta laureaaditiitli rahvusvahelisel Artur Kapi nimelisel tšellistide konkursil ning 2015. aastal III koha Eesti Keelpillimängijate Konkursil. Samal aastal soleeris ta Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ees. Alates 2014. aastast on Sarapuu koostöös vokaalansambliga Vox Clamantis esitanud Arvo Pärdi muusikat Eestis, Poolas, Belgias, Prantsusmaal ja Jaapanis. Lisaks esineb ta barokktšellol nii solisti kui ka ansambli Corelli Consort koosseisus ning ta on osalenud mitmete orkestrite töös sh Eesti Festivaliorkester (dir. Paavo Järvi, Londoni Royal Albert Hall (BBC Proms), Berliner Philharmonie, Elbphilharmonie Hamburg, Wiener Konzerthaus, Kölner Philharmonie, Zürichi Tonhalle Maag, Brüsseli Palais des Beaux Arts, Philharmonie Luxembourg, Tallinnas ning Pärnu Muusikafestivalil), Eesti Riiklik Sümfooniaorkester (dir. Neeme Järvi) ja Põhjamaade Sümfooniaorkester (dir. Anu Tali, Austrias ja Eestis). Alates 2018. aastast kuulub Sarapuu Tallinna Kammerorkestri koosseisu.

bottom of page