Rapla kirik
30.06 kl 19
FESTIVALI AVAKONTSERT - LAULGEM KIITUST!
Tütarlastekoor ELLERHEIN
Duo ObSolute - Jaanika Kuusik sopran ja Riivo Kallasmaa oboe
orelil Kadri Toomoja, dirigent Ingrid Kõrvits
*kontserdile eelneb kl 18 vestlus-kohtumine EELK peapiiskopp Urmas Viilmaga
KAVA
Gregooriuse laul
„Kyrie” / „Issand halasta”
Hans Leo Hassler (1564–1612)
„Qui laudat Dominum” / „Kes kiidab issandat”
Claude Debussy (1862–1918)
„Les Angelus” / „Inglid”
Perotinus (u 1532–1594)
„Beatus viscera Marie virginis” / „Õnnis Neitsi Maarja”
***
Eesti vaimulike rahvaviiside seaded:
Cyrillus Kreek (1889–1962)
- „Mu süda, ärka üles” (Pühalepa, Reigi)
- „Mu süda, ärka üles” (Pühalepa)
Margo Kõlar (*1961)
„Oh laulgem südamest” tsüklist „Ridala rada”
Cyrillus Kreek
„Kas on linnukesel muret” (Nissi)
Margo Kõlar
„Päev lõpeb tääl” tsüklist „Ridala rada”
Cyrillus Kreek
„Ma tulen taevast ülevalt” (Kihnu)
Riho Esko Maimets (*1988)
„Ma tänan Sind” (Pärnu-Jaagupi)
***
Urmas Sisask (1960–2022) / tekst Urmas Sisask
„Heliseb väljadel”
Mart Saar (1882-1963) / tekst Julius Oro
„Looduse tervitus tõusvale päikesele”
*Orelile kohandanud Kadri Toomoja
Koormeister Ülle Sander
Hääleseadja Egle Veltmann
Kultuuritöö korraldaja Sandra Simone Jüriska
TÜTARLASTEKOORI ELLERHEIN asutas 1951. aastal professor Heino Kaljuste. Aastatel 1970–2012 oli tütarlastekoori dirigent Tiia-Ester Loitme. Alates aastast 2012 on koori dirigent Ingrid Kõrvits. Koormeister ja solfedžoõpetaja on Ülle Sander, vokaalpedagoog Egle Veltmann ning kontsertmeister Kadri Toomoja. Kontserditegevuse kõrval kuulub põhiülesannete hulka lauljate vokaalsete võimete ning muusikalise kirjaoskuse arendamine hääleseade ja solfedžotundides. Koor kasutab laulude õppimisel relatiivset noodistlugemise süsteemi. Tütarlastekooris laulavad tüdrukud vanuses 14–19 eluaastat. Koori repertuaar koosneb nii klassikalisest kui ka tänapäevasest koorimuusikast väljapaistvatelt heliloojatelt Eestist ja üle maailma. Tütarlastekoor Ellerhein on teinud koostööd mitmete tunnustatud dirigentide (Peeter Lilje, Eri Klas, Paavo Järvi, Tõnu Kaljuste, Andres Mustonen, Olari Elts, Mikko Frank, Nikolai Aleksejev, Timothy Fitzpatrick jt) ning professionaalsete kollektiividega (ERSO, RAM, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Jeruusalemma sümfooniaorkester, Bremeni Saksa Kammerfilharmoonia, Hortus Musicus jt). Viimaste aastakümnete jooksul on erinevad koorifestivalid ja -konkursid viinud koori Kanadasse, Jaapanisse, Austriasse, Hispaaniasse, Andorrasse, Küprosele, Ungarisse, Itaaliasse, Iisraeli, USAsse, Saksamaale, Poola, Rootsi ja Hiinasse. Pälvitud on arvukalt auhinnalisi kohti ning grand prix’ preemiaid, millest viimased: Kathaumixw 2008 Kanadas, Tallinn 2009 Eestis, Seghizzi 2014 Itaalias Gorizias, Gdanski koorifestival 2019 Poolas ning kõrgeim punktisumma ja kaks kategooriavõitu konkursil Lisbon Sings 2023. 2004. aastal võitis tütarlastekoor Ellerhein Grammy auhinna Sibeliuse kantaatide salvestuse eest (tütarlastekoor Ellerhein — dirigent Tiia-Ester Loitme, RAM — dirigent Ants Soots, ERSO — dirigent Paavo Järvi; Virgin Classics). 2022 pälvis Ellerhein mainekal rahvusvahelisel Tolosa 2022 koorifestivalil preemia parima Baski helilooja teose (Junkal Guerrero „Errota”/„Veski”) esituse eest. 2007. aastal tunnustas Eesti Kooriühing tütarlastekoori Ellerhein aasta koori tiitliga. Tütarlastekoor on aastate jooksul salvestanud mitmeid heliplaate, millest viimased on CD-plaadid „Estonian Choral Music” (2009) Arvo Pärdi, Veljo Tormise, Cyrillus Kreegi ja Gustav Ernesaksa muusikaga, „Nüüd ep on ilus elada” (2010) Veljo Tormise loominguga ja „Valguse laulud” (2017) Eesti heliloojate loominguga, mille esmaettekandjaks on olnud tütarlastekoor Ellerhein.
INGRID KÕRVITS on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi 1992. aastal koorijuhtimise erialal. Aastatel 1987–2011 töötas ta kooristuudio Ellerhein lastekoori dirigendina ning alates 2012. aastast on Kõrvits kooristuudio Ellerhein kunstiline juht ning tütarlastekoori dirigent. Ta töötab ka Tallinna Muusika- ja Balletikooli lastekoori ja neidudekoori dirigendi, koorijuhtimise eriala õpetaja ning koorijuhtimise juhtõpetajana. Kõrvits on olnud laulupidude üldjuht alates 2002. aastast. Ta on osalenud ka mitmete vabariiklike ja rahvusvaheliste konkursside žürii töös. Ta on esinenud ettekannetega ning viinud läbi töötubasid mitmetel rahvusvahelistel sümpoosionidel ja festivalidel. Näiteks aastal 2014 esines ta ettekandega Kodaly meetodi kasutamisest Eestis rahvusvahelisel sümpoosionil Budapestis, 2015. aastal ettekandega „Relatiivse noodilugemismeetodi kasutamisest töös kooriga” koorimuusika konverentsil Tartus ning 2018. aasta aprillis EMTA rahvusvahelisel konverentsil „Muusikahariduse vägi Eesti kogemuse näitel” Tallinnas. Ta on tutvustanud eesti koorimuusikat mitmetel festivalidel ning erinevates muusikaõppeasutustes. Näiteks 2018. aastal Tallinnas toimunud rahvusvahelise koorifestivali Europa Cantat raames läbi viidud ateljee ning 2019. aastal Pekingis, Hiina konservatooriumis peetud loeng-kontsert. Oma kooridega on Kõrvits saavutanud arvukalt auhinnalisi kohti ning dirigendipreemiaid rahvusvahelistel konkurssidel. Tema dirigeerimisel on varem ilmunud kolm CD-plaati: 2009 Tallinna Muusikakeskkooli noortekoori CD „Heliseb väljadel” ja 2015 „Magnificat” ning 2017 tütarlastekoori Ellerhein CD „Valguse laulud”. 2005. aastal pälvis Kõrvits Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali ja 2010. aastal Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapitali aastapreemia. Samuti on talle antud Eesti Rahvuskultuuri Fondi Uno Järvela nimeline dirigendistipendium (2014) ning kahel korral Eesti Kooriühingu poolt aasta dirigendi tiitel (2010 ja 2016).
DUO OBSOLUTE on kahest muusikust koosnev ansambel, kuhu kuuluvad oboemängija Riivo Kallasmaa ja sopran Jaanika Kuusik. Olles juba aastaid erinevates koosseisudes koos musitseerinud, astutakse 2018. aastal esmakordselt üles Duo ObSolute nime all. Kontsertide tuumiku moodustavad gregooriuse laulu ja varajase muusika töötlused erakordses koosluses - soprani hääl ning oboe kui inimhäälele kõige sarnasemaks pilliks nimetatud instrument. Duo ObSolute on kontserte andnud mitmel pool Eestis, lisaks ka Peterburis. 2023. aastal ilmus nende esimene helikandja pealkirjaga „O vis aeternitatis”, mille raames anti kontserte Tallinna, Tartu, Kärdla ja Vigala kirikutes.
Laulja ja dirigent JAANIKA KUUSIK on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli Anneli Mäeotsa kooridirigeerimise klassis. Ta jätkas haridusteed Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia bakalaureuseõppes koolimuusika erialal ning lõpetas kooridirigeerimise magistrantuuri prof Tõnu Kaljuste juhendamisel. Vokaalselt täiendab Kuusik end regulaarselt Triin Ella tundides. Kuusik on Rahvusooper Estonia poistekoori Juhanid ja Tallinna Rotary Klubi segakoori dirigent. Lisaks sellele töötab ta lauluõpetaja ja dirigendina Tallinna Muusika- ja Balletikoolis. Ta on laulnud üle kümne aasta gregoriaani ansamblis Vox Clamantis, millega on kontserte andnud Euroopas, Ameerika Ühendriikides, Lõuna- Ameerikas ja Jaapanis. Kuusik teeb regulaarselt koostööd vanamuusikaansambli Hortus Musicusega. Hetkel on tema töö Eestis pausil, sest alates septembrist töötab ta lauljana Rootsi Raadio kooris.
Oboemängija RIIVO KALLASMAA on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli oboe erialal Tulike Looritsa juhendamisel. Muusikalist kõrgharidust on ta omandanud lisaks Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiale ka Brüsseli Kuninglikus Konservatooriumis ja Jeruusalemma Muusika- ja Tantsuakadeemias. Kallasmaa on töötanud kolmes Eesti olulisemas sümfooniaorkestris (ERSO, Rahvusooper Estonia ja Vanemuise sümfooniaorkester) ning Soomes (Turu Filharmoonikud ning Pori Sinfonietta). Lisaks mängib Kallasmaa tihti Tallinna Kammerorkestri ridades ja on osalenud Eesti Festivaliorkestri töös selle loomisest alates. Ta on teinud koostööd ka Eesti esimese nüüdismuusikale spetsialiseerunud instrumentaalansambliga NYYD Ensemble. Kallasmaa on ka hinnatud koorilaulja. Ta on kuulunud Ensemble Voces Musicalese ja Eesti Filharmoonia Kammerkoori koosseisu. Aastaid on ta olnud seotud gregooriuse laulule spetsialiseerunud ja seda nüüdismuusikaga kombineeriva vokaalansambliga Vox Clamantis.
KADRI TOOMOJA on Eesti noorema põlvkonna organist, keda võib lisaks regulaarsetele soolokavadele näha täiendamas erinevate Eesti tippkollektiivide ridasid. Ta on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia bakalaureuseastme klaveri erialal (prof Toivo Nahkur), kus jätkas magistriõppes oreli erialal prof Andres Uibo juhendamisel. Alates 2020 sügisest tudeerib Toomoja Soomes Helsingi Kunstiülikooli Sibeliuse Akadeemias prof Olli Porthani juhendamisel. Toomoja on pälvinud Tõnu Kaljuste nimelise stipendiumi (2020). Vabakutselise muusikuna esineb ta sageli dirigent Tõnu Kaljuste, Tallinna Kammerorkestri ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga. Samuti on ta mänginud mitmete teiste mainekate kollektiividega, nende hulgas Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Eesti Rahvusmeeskoor, Vox Clamantis, tütarlastekoor Ellerhein, Rahvusooper Estonia Poistekoor, Voces Tallinn ja Collegium Musicale; dirigendid Paavo Järvi, James MacMillan, Risto Joost, Kaspars Putniņš, Mikk Üleoja, Jaan-Eik Tulve, Hirvo Surva, Ingrid Kõrvits, Endrik Üksvärav jpt. Toomoja on andnud soolokontserte nii Eestis kui ka Soomes, esinenud solistina Tallinna Kammerorkestri ees ja võtnud osa mitmetest festivalidest üle Euroopa. Teda seob pikaajaline koostöö tütarlastekooriga Ellerhein ning samuti on ta hinnatud kontsertmeister nii lauljate kui ka instrumentalistide seas.