top of page

Ajaleht Raplamaa Sõnumid

29. aprill 2015 / Katri Reinsalu

Vähem kui kahe kuu pärast on Rapla kirikumuusika festivali avakontsert. Festivali kunstiline juht Pille Lill ütleb, et suurem töö on tehtud ja enamik kokkuleppeid sõlmitud, esinejate nimekiri on põhimõtteliselt lukus. 
Tänavune festival on pühendatud teema-aastale Maarjamaa 800. Kaheksa sajandit tagasi andis Rooma paavst Eestile sellise erakordse tiitli. Mitte ühelgi teisel maal seda ei ole. „Me oleme väljavalitud maa,“ ütleb Lill emotsionaalselt. Just selle sündmuse tähistamisega on soovinud Lill tänavuse festivali liita. 


Kirikumuusika festivali avakontserdil Rapla kirikus esineb Hedvig Hanson koos Andre Maakeri ja keelpillikvartetiga Prezioso. Lill usub, et see kooslus tõotab olla üks publikumagneteid. Kehtna kirikus saab kuulata aga näiteks vokaalansamblit Orthodox Singers. Ka viis aastat tagasi esinesid nad Rapla kirikumuusika festivalil. Tänavu tähistab ansambel oma juubeliaastat ning seetõttu on Pille Lillel väga hea meel neid uuesti esinejate hulgas näha. Lill meenutab, et eelmine kord oli esinemine väga võimas. Vahastu kirikus saab kuulda aga lausa maailma esiettekannet. Haga duo on Rootsis väga tunnustatud ja nii mitmeidki südameid võitnud. Vahastus ühendatakse jõud Andreas Lendiga ning esmakordsele esitusele tuleb Mirjam Tally kirjutatud teos.

 
Kontserdid toimuvad peaaegu igas maakonna nurgas. Rapla kõrval on esindatud Käru, Vahastu, Velise ja Kehtna kirik. Esinemispaikade uustulnuk on Vigala kirik. Lill ütleb, et viimase kuue aasta jooksul, kui tema on festivali kunstiline juht olnud, seal festivali ajal käidud ei ole. 


Tänavu tehakse koostööd ka Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku korraldatud kirikupäeva ja vaimuliku laulupeoga. Rapla kirikus antakse ühiskontsert 2. juulil, mida päev hiljem Tartus laulupeo raames korratakse. Esitatakse muuhulgas näiteks Marje Singi oratoorium „Pärast Kolgatat“. 
Juba kuuendat aastat käib festival käsikäes rahvusvahelise Rapla suvekooliga. Lauljate meistrikursus korraldatakse 25.-29. juunini ning juhendajate seas on eestlaste kõrval ka mitmeid tunnustatud välismaalasi. 
Teist aastat jagab noortele oma teadmisi Wilma Vernocchi Itaaliast. Tegemist on võrratu ooperilauljaga, kellel on seljataga uhke karjäär. Juhendajate hulgas on ka Soomes väga tuntud Margareta Brandt. Raivo Trass räägib aga noortele lauljatele näitlejameisterlikkusest. Lisaks õpetatakse osalejatele, kuidas lõdvestuda ja raskustega hakkama saada. Räägitakse ka sellest, milliseid omadusi ja oskusi on vaja, et lauljana läbi lüüa. 


Instrumentalistide kursus on 3.-10. juulini. Seda juhendavad eestlased. Noortele jagavad oma kogemusi väljapaistev pedagoog Mari Tampere-Bezrodny ning Peeter Paemurru muusikaakadeemiast. Nende kõrval on aga ka nooremad juhendajad - Kristina Kriit, Sigrid Kuulmann-Martin ja Andreas Lend. 


Suvekoolid lõppevad uhke kontserdiga, kus osalejad õpitut demonstreerivad. Suvekoolidesse saab kandideerida kuni 25. maini.
 

Please reload

bottom of page