top of page

Mõttes valmistutakse järgmiseks aastaks

25.07.2014 / Ene Sepp

Äsjalõppenud kirikumuusika festival peab plaani püüelda ühel ajal nii rahvusvaheliseks festivaliks kui ka kaasata rohkem kohalikke.


„No tegelikult oligi täpselt nii, et esimese aastaga ma ei saanud veel päriselt aru, mida see festival vajab ja mis need põhisuunad peaksid olema,” ütles eelmisest aastast festivali kunstilise juhi ametit pidav tuntud ooperilaulja Pille Lill, „sellel aastal sai pilt selgemaks ja edasi on võimalik töötada juba natuke konkreetsemalt.” Üheks põhisuunaks saab festivali viimine nii-öelda rahvusvahelisele turule, kus praegu seda ei tunta. „Et tekiksid sõprusfestivalid teistes riikides, kellega koostöös on võimalik koore ja soliste vahetada ning teha huvitavat mitmepalgelist koostööd.” Lille hinnangul oleks siis ka programm huvitavam, mis on põhiline. „Festival jääb ikka toimuma ka väiksemates kirikutes, aga midagi me ehk ka muudame. Praegu on mõttes minna võib-olla ka Kohilasse ja Järvakanti.”

 

Samas ei tähenda rahvusvaheliselt mõtlemine seda, et 1993. aastal alanud festival Rapla maakonnast aina kaugemale liiguks. „Üks kindel suund oleks ka kohalikku elanikkonda rohkem haarata, et nad tunnetaksid festivali kui oma maakonna suurüritust,” lootis Lill. „Lisaks sellele, et publikuna kuulama tulla, võiksid nad ka nõu ja jõuga aidata.” Rõhku soovib Lill panna siinsetes muusikakoolides ja -ringides käivate laste kaasa haaramisele, et neil tekiks side klassikalise muusikaga nii kuulajana kui ka mängijana.

 

Veel võiks ühte suunda kutsuda religioosseks suunaks. „Tuua kokku kõik erinevad usundid, et mitte keskenduda ainult luteriusule, vaid kaasata ka õigeusk, katoliku usk ja miks mitte budism,” pakkus Lill tulevikuvisioone.

 

Ka Valtus toimuvale koolitusprogrammile pannakse tugevaid lootusi. Selle raames saab n-ö tekitada uusi soliste ja ansambleid, kes saaksid esineda nii festivalil kui ka mujal Eestis ja tekkivate sidemete kaudu siis ka välismaal.

 

Osaliselt on järgmise aasta kahekümnendaks juubelifestivaliks plaanid tehtud. „Just eile arutasime, et kindlasti tuleb näitus ja kindlasti pidulik vastuvõtt nendele, kes on olnud kahekümne aasta jooksul seotud selle üritusega,” lubas Lill. Muusikalise poole pealt pidavat paigas olema juba nii ava- kui ka lõppkontsert. „Lõppkontsert saab olema 21. juulil Rapla kirikus ning seal saab kuulata orkestrit, koorilaulu ja ette kantakse üks suurvorm.” Avakontserdiks lubas Lill kahte säravamat tähte, kes on tugeva vaimse põhjaga solistid kergema muusika poole pealt.

Please reload

bottom of page