top of page


 

PROGRAMM

2019

VALI KONTSERT:

Rapla festival 2019 2706.jpg

FESTIVALI AVAKONTSERT


Tallinna Kammerorkester  
Eesti Filharmoonia Kammerkoor

Dirigent Risto Joost

 

Kavas: Tõnu Kõrvits "Sina oled valgus ja hommik / Sei la luce e il mattino" 
 

27. juuni

kell 19.00 

 

Rapla kirik

EESTI FILHARMOONIA KAMMERKOOR (EFK) 
on kujunenud üheks tuntumaks Eesti muusikakollektiiviks kogu maailmas. EFK asutas 1981. aastal Tõnu Kaljuste, kes oli koori kunstiline juht ja peadirigent kakskümmend aastat. Aastatel 2001–2007 jätkas tema tööd inglise muusik Paul Hillier ning aastail 2008–2013 oli kunstiliseks juhiks ja peadirigendiks Daniel Reuss. Alates septembrist 2014 on koori kunstiline juht ja peadirigent Kaspars Putniņš.

Koori repertuaar ulatub gregooriuse laulust ja barokkmuusikast kuni 21. sajandi teosteni. Eriline koht on selles juba aastaid olnud eesti heliloojate loomingul (Arvo Pärt, Veljo Tormis, Erkki-Sven Tüür, Galina Grigorjeva, Toivo Tulev, Tõnu Kõrvits, Helena Tulve)  ja selle tutvustamisel maailmas. Hooaja jooksul annab koor 60–70 kontserti nii kodu- kui ka välismaal.
EFK on teinud koostööd paljude väljapaistvate dirigentide ja orkestritega: Claudio Abbado, Helmuth Rilling, Eric Ericson, Iván Fischer, Neeme Järvi, Paavo Järvi, Nikolai Aleksejev, Gregory Rose, Andrew Lawrence-King, Olari Elts, Roland Böer, Lars Ulrik Mortensen, Frieder Bernius, Gottfried von der Goltz, Michael Riesman, Louis Langrée, Stephen Layton, Marc Minkowski, Christoph Poppen, sir Colin Davis, Paul McCreesh, Andrés Orozco-Estrada, Anu Tali, Mirga Gražinytė­-Tyla, Peter Phillips, Gustavo Dudamel jt; Norra, Austraalia, Leedu, Praha ja Stuttgardi kammerorkestrid; Londoni Sümfooniaorkester, Mahleri Kammerorkester, Iisraeli Filharmoonia orkester, Berliini Ringhäälingu orkester, Concerto Copenhagen, Württemberg Chamber Orchestra, Concerto Palatino, Salzburg Camerata, Les Musiciens du Louvre-Grenoble, Stuttgardi Filharmoonia orkester, BBC Walesi orkester, Baseli kammerorkester, Philip Glass Ensemble, Põhja-Hollandi Sümfooniaorkester, Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester, Sarasota orkester, Los Angelese Filharmoonikud ning Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja Tallinna Kammerorkester.
Koori on kutsutud esinema paljudele mainekatele festivalidele ja kuulsatesse kontserdipaikadesse kogu maailmas - BBC Proms, Salzburgi Mozartwoche, Abu Gosh’i muusikafestival, Hong Kong Arts Festival, Bergeni rahvusvaheline festival, Salzburgi festival, Mozartwoche, Edinburgh’i rahvusvaheline festival, Musikfest Bremen, Vale of Glamorgan, Mehhiko Cervantino festival, Aix-en-Provence’i festival, Schleswig-Holsteini muusikafestival, Viini Kontserdimaja, Sydney Ooperimaja, Amsterdami Concertgebouw, Versailles’i Opéra Royal, Barcelona Palau Musica, Londoni LSO St Luke’s, Singapuri Esplanade’i Kontserdimaja, Londoni Barbicani Keskus, Brüsseli Flagey Kontserdimaja, Washingtoni Kennedy Keskus, New Yorgi Lincoln Centre ja Carnegie Hall, Los Angelese Walt Disney nimeline kontserdimaja jt.
Kontserditegevuse kõrval on koori töös olulisel kohal salvestused plaadifirmadele: ECM, Virgin Classics, Carus, Harmonia Mundi, Ondine, mis on võitnud auhindu, sh kaks Grammy-auhinda: 2007. aastal „Arvo Pärt. Da Pacem” eest  dirigent Paul Hillieriga (Harmonia Mundi) ja 2014. aastal „Arvo Pärt. Adam’s Lament” eest Tõnu Kaljustega (ECM). EFK salvestisi on esitatud Grammy-auhinna kandidaadiks kokku 15 korral. 2018. aastal võitis kammerkoori CD „Schnittke – Psalms of Repentance. Pärt – Magnificat & Nunc dimittis” (BIS), mille salvestas Kaspars Putniņš, Gramophone’i auhinna. Lisaks on plaadid saanud mitmeid teisi auhindu, sh Diapason d’Or, Preis der Deutschen Schallplattenkritik, Danish Music Award, de Choc de l’Année Classica 2014 jne.
Tallinna Kammerorkestri asutas 1993. aastal dirigent Tõnu Kaljuste. Kahe aastakümne jooksul on neist kujunenud üks Eesti esindusorkestreid, kes on oodatud külalisesineja paljudel kontserdilavadel Euroopas ja mujal maailmas.
TKO on äratanud tähelepanu oma kunstiliselt terviklike kavade, stiilitundliku musitseerimise ja kõrgetasemelise interpretatsioonikunstiga. Orkestri mitmekülgses repertuaaris on esindatud nii baroki-, klassitsismi- kui romantismiajastu muusika; oluliseks osaks on 20. ja 21. sajandi heliloojate looming, sealhulgas vähemtuntud teosed ja uudisteoste esiettekanded. TKO moodustavad hinnatud keelpillimängijad, kes astuvad regulaarselt üles ka solisti ja kammermuusikuna. Alates hooajast 2014/2015 on orkestril ka oma kammermuusika kontsertide sari.

TALLINNA KAMMERORKESTRI 

asutas 1993. aastal dirigent Tõnu Kaljuste. Kahe aastakümne jooksul on neist kujunenud üks Eesti esindusorkestreid, kes on oodatud külalisesineja paljudel kontserdilavadel Euroopas ja mujal maailmas.

TKO on äratanud tähelepanu oma kunstiliselt terviklike kavade, stiilitundliku musitseerimise ja kõrgetasemelise interpretatsioonikunstiga. Orkestri mitmekülgses repertuaaris on esindatud nii baroki-, klassitsismi- kui romantismiajastu muusika; oluliseks osaks on 20. ja 21. sajandi heliloojate looming, sealhulgas vähemtuntud teosed ja uudisteoste esiettekanded. TKO moodustavad hinnatud keelpillimängijad, kes astuvad regulaarselt üles ka solisti ja kammermuusikuna. Alates hooajast 2014/2015 on orkestril ka oma kammermuusika kontsertide sari.


Tallinna Kammerorkestri kauaaegne koostööpartner on olnud Eesti Filharmoonia Kammerkoor – ühised esinemised ja salvestused on toonud mõlemale kollektiivile rahvusvahelist tuntust ja tunnustust. 1993. aastal salvestati nimekale plaadifirmale ECM Tõnu Kaljuste käe all Arvo Pärdi autoriplaat „Te Deum”, mis pälvis kõrgeid hinnanguid maailma juhtivatelt muusikakriitikutelt ning püsis kuid plaadiedetabelite esikümnes. ECMi märgi alt on ilmunud veel Pärdi autoriplaadid „Litany”, „In principio” ja „Adam’s Lament”, samuti Erkki-Sven Tüüri „Crystallisatio” ning Heino Elleri „Neenia”. Orkester on salvestanud ka firmadele Warner Music / Finlandia Records, Carus Verlag jt. 2014. aastal ilmus Tallinna Kammerorkestrilt plaat Joseph Haydni loominguga (solist Silver Ainomäe, dirigent Risto Joost).
Esimese peadirigendi Tõnu Kaljuste käe all tegutses orkester aastatel 1993–1995 ning 1996–2001. Olulise jälje TKO arengusse on jätnud Juha Kangas, kes oli 1995–1996 peadirigent ning 2001–2003 kunstiline juht. Järgnenud kümnel hooajal kureeris orkestri tegevust Tallinna Filharmoonia kunstiline juht Eri Klas. Alates 2013. aasta sügisest on TKO peadirigent Risto Joost.
Külalisdirigentidena on orkestrit juhatanud John Storgårds, Pietari Inkinen, Okko Kamu, Jaakko Kuusisto, Richard Tognetti, Terje Tonnesen, Valentin Zhuk, Daniel Raiskin, Alexander Rudin, Lev Klõtskov, Florian Donderer, Dmitri Sitkovetski; samuti hinnatud eesti dirigendid Olari Elts, Paul Mägi, Arvo Volmer, Kristjan Järvi, Vello Pähn, Jüri Alperten, Mihkel Kütson, Anu Tali, Mihhail Gerts, Kristiina Poska, Andres Mustonen jpt.
TKO on esinenud paljudel mainekatel muusikafestivalidel, nagu Bachi kantaatide festival Milanos (1996, 1997), Bremeni muusikafestival (1998), „MITO SettembreMusica“ (Torino, 2004), Budapesti sügisfestival (2005), Kaustineni kammermuusikanädal (2005), Arturo Benedetti Michelangeli festival (Bergamo ja Brescia, 2007), „Musiikkia!“ (Ruovesi,  2012), Cervantino festival (Mehhiko, 2012). Kontserdireisid on orkestri viinud USAsse, Kanadasse, Jaapanisse, Hiinasse, Brasiiliasse, Argentiinasse, Mehhikosse ja enamikesse Euroopa riikidesse. Lisaks paljudele esinemistele Euroopa nimekamates kontserdisaalides on üles astutud ka New Yorgis Carnegie Hallis ning Pekingi Keelatud Linna kontserdisaalis.
2013. aastal pälvis Tallinna Kammerorkester Eesti Muusikanõukogu interpretatsioonipreemia.
TKO on kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil „Adam’s Lament”, mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele 2014. aastal Grammy.

RISTO JOOST
peadirigent, Tallinna Filharmoonia kunstiline juht
2012. aasta V Jorma Panula nimelise dirigentide konkursi ning 2015. aastal Nikolai Malko nime kandval Kopenhaageni rahvusvahelise konkursi laureaat Risto Joost on tunnustatud dirigent nii ooperi- kui kontserdilavadel. Risto Joosti repertuaar ulatub barokist kaasaegsete heliloojate teosteni. 2009. aasta sügisest on ta Rahvusooper Estonia koosseisuline dirigent, alates hooajast 2012/2013 Tallinna Kammerorkestri peadirigent, hooajast 2015/16 MDR raadiokoori kunstiline juht ning 2016. aasta kevadest Tallinna Filharmoonia ning Birgitta Festivali kunstiline juht.
Risto Joost on juhatanud mitmeid rahvusvaheliselt tunnustatud orkestreid - Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, MDRi sümfooniaorkester Leipzigis, Philharmonie der Nationen, Stuttgarti Kammerorkester, Helsingborgi Sümfooniaorkester, Norrlands Opera orkester, Maria teatri orkester (Peterburi), Sevilla Kuninglik Sümfooniaorkester, Macau Orkester, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Läti Riiklik Sümfooniaorkester, Liepāja Sümfooniaorkester, Jyväskylä Sinfonia, Kesk-Pohjanmaa Kammerorkester, Belgia Barokkorkester B'Rock jt. Samuti on Joost seisnud dirigendina mitmete kõrgelt hinnatud kooride ees, nagu RIASi kammerkoor, Berliini Raadiokoor, SWRi Vokaalansambel, Madalmaade Kammerkoor (peadirigent aastatel 2011-2015), Rootsi Raadio koor, Ars Nova Copenhagen, segakoor Latvija jt.
Rahvusooper Estonias kuuluvad Risto Joosti repertuaari Donizetti „Armujook“, Verdi „La traviata“, Puccini „Boheem“ ja „Tosca“, Bizet’ „Carmen“, Gounod’ „Faust“, Prokofjevi „Armastus kolme apelsini vastu“, Erkki-Sven Tüüri „Wallenberg“ , Tõnu Kõrvitsa „Liblikas“ ning ballettidest Tšaikovski „Luikede järv“ ja „Pähklipureja“, Minkuse „Bajadeer“, MacMillani „Manon“, Eduri/Aintsi „Modigliani – neetud kunstnik“.
Hooajal 2015/2016 juhatab Risto Joost Amsterdamis Madalmaade Fiharmoonia orkestrit, Pariisis Ile-de-France’i festivalil Ile-de-France’i Rahvusorkestrit, esitades Anour Brahemi teoseid, lisaks esinemised Turu Filharmoonia Orkestri ja Oulu Filharmoonia Orkesteriga, Rahvusooper Estonia balleti külalisesinemine Teatro la Fenices ning arvukad projektid MDR Leipzig Sümfooniaorkestri ja kooriga.
Risto Joost on ka kaasaegset muusikateatrit edendava loomingulise ühenduse KAMBER üks asutaja ja kunstiline juht. Koos Itaalia vokaalpedagoog Paolo De Napoliga juhib ta ka laulustuudiot Baltic Studio Lirico, mis tegeleb noorte ooperilauljate koolitamisega itaalia bel canto stiilis.
Risto Joost on õppinud orkestri ja koori dirigeerimist ning laulmist Eesti Muusikaakadeemias, täiendanud end Viini Muusika- ja Kaunite Kunstide Ülikoolis ning lõpetanud magistrantuuri Stockholmi Kuninglikus Muusikakõrgkoolis prof Jorma Panula klassis.

 



 

KAVA

Tõnu Kõrvits (*1969)
„Sina oled valgus ja hommik“ / „Sei la luce e il mattino“ / “You are the Light and the Morning”
koorile ja keelpillidele / for choir and strings
(16.06.2019, esiettekanne / premiere)
Cesare Pavese (1908-1950) sõnadele / to the words of Cesare Pavese

 

Fade in (keelpillid / strings) 
I Tu sei come una terra / Sa oled kui maa (koor ja keelpillid) / You are as Earth (choir and strings)
II To C. From C. (choir and strings) / C-lt C-le (koor ja keelpillid) 
III Paesaggio / Maastik (koor ja keelpillid) / Landscape (choir and strings)
IV La casa / Maja (naiskoor ja keelpillid) / The House (women’s choir and strings)
V Anche tu sei l’amore / Oled ka armastus (koor, soolotšello ja keelpillid) / You are also Love (choir, solo cello and strings)
VI Verrà la morte e avrà i tuoi occhi  / Tuleb surm ja tal on sinu silmad (koor ja keelpillid) / Death Will Come and Have Your Eyes (choir and strings)
Fade out (soolo vioola ja keelpillid /solo viola and strings)
VII Last Blues, To Be Read Some Day (mezzo-soprano solo and strings) / Viimane bluus, kunagi lugeda (mezzo-soprani soolo ja keelpillid) 
Postludium. Landscapes (choir and strings). / Postludium. Maastikud (koor ja keelpillid).
VIII In the Morning You Always Come Back (choir and strings)/ Hommikul tulid sa alati tagasi (koor ja keelpillid)

 

Õhtul hilja, tuulehinguse varjus
kergitavad mälestused pead,
et kuulatada jõe häält…/

 

 Tähevarjutus
koiduvalguses,
vihvatav tuuleõhk,
soojus, hingus –
öö on möödas…/

 

(tõlkinud Doris Kareva)

 

“Sina oled valgus ja hommik” on kaheksaosaline tsükkel koorile ja keelpillidele. Tekstina kasutatud Itaalia poeedi Cesare Pavese (1908–1950) luuletused on valinud, järjestanud ja tõlkinud Doris Kareva. Traagilise saatusega Cesare Pavese luuletusi on keeruline mõne sõnaga iseloomustada. Seal on armastust looduse ja maa vastu. Seal on väga palju igatsust, leina, kurbust, ilu ja nostalgiat. Aga sellest hoolimata on need tekstid täis elu ja voolavust ning mingit müstilist pulbitsemist ja tukslemist. “Sina oled valgus ja hommik” on justkui sügavikust lauldud hümn elule ja armastusele.

Teose tekstid on originaalkeeles, st. itaalia (I, III, IV, V, VI ja VIII) ja inglise keeles (II ja VII). Viimase osa pealkiri (“In the Morning You Always Come Back”) on autori poolt pandud ingliskeelsena, kuigi luuletus ise on itaaliakeelne.  


 

Late at night, in the shadow of a breeze

Remembrance will arise,

to listen to the sound of the river …

 

Occultation of stars

in the light of dawn,

a tidal breeze,

warmth, breath -

the night is over …

 

(translated by Doris Kareva)

 

“You are the Light and the Morning” is an eight-part cycle for choir and strings. The poems of Italian poet Cesare Pavese (1908-1950), used as text, have been chosen, sequenced and translated by Doris Kareva. The poems of Cesare Pavese with tragic fate are difficult to characterize in a few words. There is love for nature and earth. There is a lot of yearning, grief, sadness, beauty and nostalgia. But nonetheless, these texts are full of life and fluidity and some mystical seething and throbbing. “You are the Light and the Morning” is like a hymn sung from the depths to life and love. The texts of the work are in the original language, i.e. Italian (I, III, IV, V, VI and VIII) and English (II and VII). The title of the last part (“In the Morning You Always Come Back”) has been put in English by the author, although the poem itself is in Italian.

bottom of page