top of page

PROGRAMM

2019

VALI KONTSERT:

Rapla festival 2019 1307 (1).jpg

ORATOORIUMI- JA OOPERIGALA


Pille Lill (sopran), 
Massimiliano Viapiano (bariton, Itaalia),
Rahvusvahelise Vokalistide Suvekooli lauljad 
kontsertmeistrid Tiina Kärblane  

 

13. juuli

kell 19.00

Vigala kirik

 

PILLE LILL
on tunnustatud ooperilaulja ja kultuuritegelane alustades muusikuteed klaveriõpingutega Pärnu Lastemuusikakoolis. Ta on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) kahel erialal, muusikapedagoogika ja ooperilaul. Haridustee jätkus Londoni Guildhall School of Music and Drama magistrantuuris ning magistrikraadi kaitses ta Helsingi Sibeliuse Akadeemias. Aastatel 2004-2011 läbis ta doktoriõpingute programmi EMTA-s (prof. Jaakko Ryhänen), täiendades end 2005-2006 Karlsruhe Muusikakõrgkoolis. Lisaks on ta osalenud mitmete maailmakuulsate muusikute meistrikursustel (E. Söderström, I. Gage, E. Kirkby, M. Sillem, W. Vernocchi, G. Hinz jt). P. Lill on esinenud ooperi-, oratooriumi- ja kammerlauljana paljudes riikides. Ta on laulnud pearolle ligi 30 ooperis, esitanud sopranipartiisid suurvormides ning teinud koostööd väljapaistvate dirigentidega. Ta on olnud paljude kaasaegsete heliloojate teoste esmaettekandja, teinud Eesti Rahvusringhäälingule arvukalt salvestusi ning ta hääl on jäädvustatud mitmetel CD-del. P. Lill on pälvinud Suure Vankri auhinna, kui parim naislaulja (1996) ja on olnud Georg Otsa preemia laureaat (2002), ta on Richard Wagneri Ühingu stipendiaat (1998), Piiskop Platoni III järgu ordeni kavaler (2005) ning talle on omistatud UNISEF-i Sinilinnu preemia (2009), Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali aastaauhind (2014), Valgetähe IV klassi teenetemärk (2016) ja EELK Kiriku Teeneteristi tunnustusmärk (2017). Aastatel 1997-2013 õpetas P. Lill EMTA-s (alates 2003 dotsendina) ning ta on andnud meistriklasse mitmetes riikides (Saksamaa, Soome, Venemaa, Valgevene, Läti, Iisrael jm). Teda on kutsutud rahvusvaheliste ooperilauljate konkursside žüriidesse (Venemaa, Läti, Itaalia, Iisrael) ning ta on Vabariikliku vokalistide konkursi looja ja žürii liige (2009, 2013, 2017). Aastatel 2003-2009 oli P. Lill Eesti Interpreetide Liidu juhatuse liige ning ta on käesoleval ajal Eesti Kultuuri Koja- ja Soome-Eesti Kultuurifondi juhatuse liige. 2003. aastal kutsus ta ellu Muusikute fondi PLMF ning ta on PLMF Academia Nova huvikooli looja ja eestvedaja aastast 2017.

MASSIMILIANO VIAPIANO

on eklektiline ja originaalne muusik, koormeister ning kapellmeister. Ta on õppinud klaverit, orelit ja bel canto laulmist ning lõpetanud cum laudega kuulsa Paganini Muusikakonservatooriumi Genovas. Pärast kraadi omistamist jätkas ta ooperilauljana Elio Battaglia, Tom Krause, Rudolf Knolli ja Sherman Lowe 'i meistrikursustel. Ta on esinenud mitmetel rahvusvahelistel sündmustel nagu Santa Chiara Festival Napolis, Les ports du Monde au pays de Saint Malo Prantsusmaal, Vittorio Veneto keelpillifestival ja Verdi Festival Parmas. Ta on töötanud solistina paljudes Itaalia ooperiteatrites (Teatro Filarmonico Veronas, Teatro Carlo Felice ja Teatro G. Modena Genovas, Teatro Università Trapanis, Teatro Ventidio Basso Ascoli Picenos, Teatro Regio Torinos, Teatro Chiabrera Savonas jne) ning välismaal („Aida“ Tüürosel ja Dvořáki „Reekviem“ Istanbulis). Hiljuti esines ta sellistes lavastustes nagu Porgy ja Bess, Carmina Burana, „Pajatsid“ ja „Saatuse jõud“ ning Teatro Regios Parmas Verdi festivali raames.

Tema repertuaari kuuluvad sellised rollid nagu Krahv (Mozart „Figaro pulm“), Guglielmo (Mozart „Nii teevad kõik naised“), Paolo Albiani (Verdi „Simon Boccanegra“), Don Parmenione (Rossini „L'Occasione fa il ladro“), Belcore, Dulcamara (Donizetti „Armujook“), Malatesta (Donizetti „Don Pasquale“), Marcello, Schaunard (Puccini „Boheem“), Gianni Schicchi (Puccini „Gianni Schicchi“), Abdalà (Pedrotti „Tutti in Maschera“), Porgy (Gershwin „Porgy ja Bess“), Publio (Mozart „Tituse halastus“), Prologo/Tonio/Taddeo (Leoncavallo „Pajatsid“), Carlo (Verdi „Saatuse jõud“). M. Viapiano on teinud kaasa selliste suurvormide esitlustel nagu Dvořáki Reekviem, Charpentier’i „Te Deum“, Perosi Reekviem, Schuberti Missa G-duur, Il Kristus Vittadini oratooriumis „L'Agonia del Redentore“, Orffi „Carmina Burana“, Marinosci „Grande Via Crucis“. Samuti esineb ta kammermuusika kontsertidel (Ravel, Wolf, Schubert, Piazzolla, Gardel), kus esitab ka enda koostatud programme ooperi-, klassikalise- ja naapolilaulude repertuaarist. Ta on pälvinud I koha rahvusvahelisel ooperikonkursil „Vittoria Caffa Righetti” Cortemilias, Itaalias, I koha rahvusvahelisel Giuseppe di Stefano nim. ooperikonkursil Trapanis, Itaalias ning eriauhinna rahvusvahelisel ooperikonkursil Hericlea Darclée Brăilas, Rumeenias.

 

TIINA KÄRBLANE

on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis ja lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi professor Bruno Luki klaveriklassis 1985. aastal. Õpingud jätkusid Leningradi Konservatooriumi kammermuusikaosakonna stažuuris professor Tamara Fidleri juhendusel. Esimene töökoht oli Tallinna Riiklik Konservatooriumi keelpilliosakonnas kontsertmeistrina. Samal ajal toimusid mitmed kontserdireisid mööda endist NSV Liitu Sojuzkontserdi teenistuses (solistina viiuldaja Jüri Gerretz). Õpetustöö jätkus alates 1991. aastast Kuopio Konservatooriumis ja Sibeliuse Akadeemias. Tiinal on olnud mitmeid edukaid esinemisi rahvuslikel keelpillikonkurssidel Eestis ja Soomes, samuti rahvusvahelistel konkurssidel (Riia, 1984; Genf, 1990; konkursandina A. Leibur). Aastatel 2000-2014 oli Tiina KärblaneTampere Rakendusliku Kõrgkooli (TAMK) teenistuses, õpetades ka saateklassi ja korrepetitsiooni. Aastatel 2003-2013 oli ta Tampere Ooperi korrepetiitor. See töö viis ta kokku väga paljude Soome ja Euroopa väljapaistvate lauljate, lavastajate ja dirigentidega. 2013. aasta sügisest õpetab ta EMTA ooperistuudios.

KAVA

bottom of page